European Logistics Investment razem z Panattoni wynajęli 45 000 m kw. w Rudzie Śląskiej

European Logistics Investment (ELI) – dynamicznie rozwijająca się platforma logistyczna wraz ze swoim strategicznym partnerem Panattoni, wiodącym na rynku deweloperem nieruchomości przemysłowych w Europie, wynajmie więcej powierzchni magazynowych. W obiekcie Panattoni Park Ruda Śląska II zostanie oddanych do użytku blisko 57 000 m kw., z czego blisko 45 000 m kw. zostało wynajętych najemcom Dywidag i LATEX Opony SA.

Platforma European Logistics Inwestment – należąca do Madison International Realty, Redefine Properties oraz Griffin Real Estate – skutecznie realizuje swoje cele, a dzięki współpracy z Panattoni, jako strategicznym partnerem, cały czas dynamicznie się rozwija. W skład platformy wchodzi 16 parków dystrybucyjnych o łącznej powierzchni blisko 480 000 m kw.. Zlokalizowane są w najważniejszych regionach logistycznych w Polsce – w Warszawie, Łodzi, Krakowie oraz na Górnym Śląsku, gdzie budowany jest Panattoni Park Ruda Śląska II. Inwestycja o łącznej powierzchni 57 000 m kw. ma już dwóch najemców LATEX Opony SA i Dywidag, którzy zajmą łącznie 45 000 m kw. LATEX Opony SA – jeden z liderów branży dystrybucji opon i felg – wprowadził się do kompleksu już w czerwcu br. zajmując ok. 21 000 m kw. w ramach pierwszego powstającego budynku. Nowa lokalizacja stanie się głównym magazynem firmy na Śląsku. Powierzchnia została odpowiednio zabezpieczona i dostosowana do składowania opon – budynek został przygotowany pod kątem gęstości obciążenia ogniowego, zwiększona została odporność pożarowa, a na terenie obiektu zostały zamontowane dodatkowe tryskacze. Kolejnym najemcą jest Dywidag, który w IV kwartale br. zajmie cały drugi budynek parku o powierzchni 24 000 m kw. gdzie będzie wytwarzać systemy geotechniczne, sprężania, a także podwieszenia wantowe. Część biurowo-socjalna zajmie aż 1400 m kw., zaś produkcja będzie realizowana na powierzchni 22 500 m kw., którą Panattoni przygotuje pod wymagające procesy technologiczne oraz pracę ludzi. Realizacje dla obu najemców spełnią wymagania certyfikacji BREEAM na poziomie Very Good.

Inwestycję w Rudzie Śląskiej i kooperację w ramach European Logistics Investments (ELI) komentuje Robert Dobrzycki, CEO Panattoni: „Podejmując współpracę z Griffin Real Estate mieliśmy ambicję stworzenia wiodącej platformy logistycznej w Europie. W osiągnięciu celu konieczna jest obecność w takich lokalizacjach jak Śląsk. Województwo o największej populacji w kraju (4,7 mln). Atrakcyjność tego regionu odczuwamy zarówno my, jak i cały rynek. Tylko w I kw. br. wynajęliśmy 145 000 m kw. W skali kraju w pierwszych trzech miesiącach br. Śląsk osiągnął wynik 560 000 m kw. budowanej powierzchni oraz 19 proc. krajowego wolumenu transakcji najmów, plasując się w obu zestawieniach tylko za rynkiem warszawskim. To stawia doskonałe fundamenty do rozwoju naszej platformy”.

„Rynek nieruchomości logistycznych w Polsce ma solidne podstawy i ogromny potencjał wzrostu dzięki strategicznej lokalizacji kraju, jego rozmiarowi oraz nieustannie usprawnianej infrastrukturze drogowej. Razem z naszymi współinwestorami – Madison Radefine – korzystamy z tego i cały czas rozwijamy naszą platformę. ELI jest wiodącym graczem w polskim sektorze logistycznym, z wysokiej jakości, obszernym portfolio. Nasze magazyny znajdują się w głównych ośrodkach dystrybucyjnych Polski, takich jak Warszawa, Górny Śląsk, Łódź, czy Kraków. Realizacja projektów w ramach naszej strategicznej współpracy z Panattoni, pozwala poszerzać nasz portfel o takie lokalizacje jak Panattoni Park Ruda Śląska II. Nasze powierzchnie magazynowe cieszą się popularnością wśród najemców, co tylko potwierdza, że nasz model biznesowy działa” powiedział Hubert Rossa, Senior Vice President Investments w Griffin Real Estate, odpowiedzialny za rozwój platformy ELI.

Dobrze być na Śląsku. Z doskonałej lokalizacji korzystają najemcy Panattoni Park Ruda Śląska II. Bardzo dobry dostęp do pracownika łączy się z rozwiniętą siecią dróg i autostrad. Zaledwie 2 km od obiektu przebiega trasa DTS łącząca najważniejsze aglomeracje w regionie, a także park z Autostradą A1 – jedyną w Polsce o przebiegu południkowym. Nieduża odległość oraz doskonałe połączenie z granicami czeską i słowacką, pozwalają na działalność międzynarodową, jak w przypadku firmy LATEX Opony SA . Oprócz A1 w niedużej odległości od kompleksu znajduje się autostrada A4, której przedłużenie prowadzi do jednego z najważniejszych ośrodków logistycznych w Europie – Berlina.

Panattoni Park Ruda Śląska II to dwa budynki magazynowe klasy A o powierzchni 55 990 m kw. odpowiadający na potrzeby klientów z różnych branż. Oferuje elastyczne warunki kształtowania modułów magazynowych i biurowych zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Powierzchnia kompleksu może zostać przeznaczona zarówno do magazynowania, jak i lekkiej produkcji. Park wyposażony jest w wygodne place manewrowe, bramy „zero” oraz oświetlenie LED.

***

European Logistics Investment to dynamicznie rozwijająca się platforma logistyczna należąca do Redefine Properties, Madison International Realty i Griffin Real Estate. European Logistics Investment zawarła strategiczny sojusz z Panattoni, wiodącym deweloperem nieruchomości przemysłowych. Jej portfel obejmuje 16 aktywów o łącznej wynajętej powierzchni ponad 480 000 m kw. i ponad 160 000 m kw. w budowie. W ciągu najbliższych 3-4 lat ELI planuje budowę kolejnych projektów o powierzchni około 2 milionów mkw.

Madison International Realty jest wiodącym dostawcą kapitału dla inwestorów na rynkach nieruchomości na całym świecie. Madison specjalizuje się w obsłudze właścicieli nieruchomości i inwestorów poszukujących wyjścia z inwestycji. Firma zapewnia kapitał na dokapitalizowanie, wykupy partnerów i przejęcie udziałów w działających przedsięwzięciach typu joint-venture. Madison koncentruje się na istniejących nieruchomościach i portfelach nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Europie. Ma biura w Nowym Jorku, Londynie, Luksemburgu, Amsterdamie i Frankfurcie, gdzie firma działa pod nazwą Madison International Realty GmbH.

Redefine Properties jest wiodącym południowoafrykańskim funduszem nieruchomościowym typu Real Estate Investment Trust (REIT), inwestującym w zróżnicowaną platformę aktywów nieruchomościowych. Portfel Redefine bazuje w RPA poprzez bezpośrednio posiadane nieruchomości handlowe, biurowe i przemysłowe, a uzupełnieniem są inwestycje w nieruchomości w Polsce, Wielkiej Brytanii i Australii. Redefine jest spółką notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Johannesburgu (JSE).

Griffin Real Estate to największy i najbardziej dynamiczny inwestor typu private equity w Europie Środkowo-Wschodniej działający w sektorze nieruchomości. Griffin Real Estate pozyskuje i zarządza inwestycjami private equity w spółki i aktywa z sektora nieruchomości. Firma inwestuje zarówno w imieniu swoich właścicieli, jak i renomowanych inwestorów międzynarodowych. Wartość brutto zarządzanych przez Griffin Real Estate aktywów, ulokowanych w dziesięciu różnych platformach, to ponad 5 miliardów euro.

Panattoni jest europejską filią Panattoni Development Company, jednego z największych deweloperów powierzchni przemysłowych na świecie, prowadzącego działalność w 26 oddziałach w Ameryce Północnej i w Europie. Na Starym Kontynencie Panattoni obecne jest od 2005 roku. Oprócz Polski swoje przedstawicielstwa ma w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach i Słowacji, Holandii oraz Hiszpanii i Portugalii. Do tej pory spółka zrealizowała w Europie projekty o łącznej powierzchni przekraczającej 10 milionów m kw. W ramach Panattoni działa struktura, dedykowana projektom dopasowanym do indywidualnych potrzeb najemców, typu build-to-suit. Wśród kluczowych klientów są takie firmy jak Amazon, DB Schenker, DHL, Fedex, DPD, XPO, Coca Cola, Weber, Whirlpool, Bosch, Volkswagen, H&M.