Panattoni z kolejnymi trzema certyfikatami BREEAM na poziomie Very Good

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, z trzema nowymi certyfikatami BREEAM na poziomie Very Good. City Logistics Łódź I, Panattoni Park Opole i Panattoni Park Pruszków III przeszły pomyślnie proces wielokryterialnej oceny środowiskowej. Tylko w pierwszej połowie br. certyfikaty z notą Very Good otrzymały inwestycje o łącznej powierzchni 150 000 m kw.

Very Good dla Panattoni. Zgodnie z zapowiedzią wprowadzenia od 2020 r. certyfikacji BREEAM na poziomie Very Good dla wszystkich nowo realizowanych parków Panattoni, na listę zielonych budynków trafiły dodatkowo trzy inwestycje. Są nimi City Logistics Łódź I (ponad 30 000 m kw.), Panattoni Park Opole ( blisko 29 000 m kw.) i Panattoni Park Pruszków III (hala A o powierzchni blisko 31 000 m kw.). To kolejne realizacje, które w tym roku otrzymały certyfikaty BREEAM na poziomie Very Good – wcześniej deweloper ogłosił pomyślne przejście procesu certyfikacji dla obiektu Amazona (60 000 m kw.) w Okmianach k. Bolesławca. Tym samym tylko w pierwszej połowie br. certyfikaty na poziomie Very Good otrzymały inwestycje o łącznej powierzchni 150 000 m kw.

Deweloper od lat wprowadza do swoich inwestycji rozwiązania ekologiczne otrzymując najwięcej w całej branży certyfikatów środowiskowych w BREEAM, LEED i DGNB. Wejście na wyższy poziom i poddawanie obiektów wielokryterialnej ocenie BREEAM na poziomie Very Good komentuje Robert Dobrzycki, CEO Panattoni: „Realizowana od tego roku koncepcja zrównoważonego rozwoju pod hasłem Go Earthwise with Panattoni ma na celu stworzenie nowego standardu magazynów w Europie i zminimalizowanie oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne” i dodaje: „Bycie liderem branży zobowiązuje i stanowi pewnego rodzaju punkt odniesienia dla innych podmiotów działających na rynku. Dlatego przyjęliśmy to wyzwanie i robimy wszystko, aby nie tylko rozwijać sektor obiektów przemysłowych, ale wyznaczać kierunki, którymi wszyscy powinniśmy podążać. Już teraz Panattoni certyfikuje najwięcej i prowadzi w rankingu BREEAM w Polsce”.

Spójna strategia obejmuje nie tylko poddawanie certyfikacjom środowiskowym inwestycji przez Panattoni. Jak dodaje Norbert Sumisławski, Head of Project Management w Panattoni: „Wprowadziliśmy również nowe fasady z pełni przeszklonymi częściami biurowymi. Zastosowana w budynkach podwyższona izolacyjność ścian i dachów, redukuje emisję spalin i dwutlenku węgla, pozwalając nawet na 20 proc. oszczędność energii cieplnej potrzebnej do ogrzania obiektu” i dodaje: „obecnie wdrażamy opracowaną przez nas nową koncepcję zieleni od stref buforowych poprzez strefy relaksu a na kwietnych łąkach kończąc”.

Tylko w Polsce portfolio zrealizowanych przez Panattoni obiektów zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju to 30 inwestycje – 14 z nich przeszło certyfikację metodą BREEAM na poziomie GOOD, 8 pozytywnie ubiegało się o ocenę VERY GOOD i dwie zdobyły LEED na poziomie GOLD oraz SILVER. To łącznie 1,4 mln m kw., a kolejne 1,75 mln jest w planach. Realizowana polityka zrównoważonego rozwoju przez Panattoni obowiązuje w całej Europie. Tylko w ciągu ostatniego roku deweloper uzyskał dla swoich inwestycji 18 certyfikatów BREEAM na poziomie VERY GOOD w Wielkiej Brytanii i 5 w Czechach, w tym jeden przeszedł weryfikację na poziomie EXCELLENT. W całej Europie Panattoni planuje certyfikację kolejnych 2,5 mln m kw.