Trendy wideo w 2022

13 stycznia, 2022

Ludzie spędzają 2,6 razy więcej czasu na stronach internetowych zawierających treści wideo – na dodatek, strony te mają 53 razy większe szanse na pokazanie się na pierwszej stronie Google. Wiemy też, że w mediach społecznościowych filmy generują 300% więcej ruchu i ludzie dzielą się nimi dwa razy częściej, niż artykułami lub grafikami. Pora przyjrzeć się temu, jakie treści wideo są popularne, oraz jak je tworzyć.

Jak oglądamy dzisiaj wideo?

Filmy coraz częściej oglądamy na komórkach, a nasz okres koncentracji uwagi ciągle się kurczy. Przez natłok informacji szybko się nudzimy, a treści, które nie złapią naszej uwagi w pierwszych 3 sekundach, ignorujemy. W związku z tym, coraz popularniejsze stają się krótkie formy wideo. Jest to atrakcyjna forma, która jednocześnie bawi oraz informuje, bez zabierania nam dużej ilości czasu lub energii. Podczas mycia zębów możemy włączyć 60-sekundowego TikToka i zobaczyć skrót z ostatniej Eurowizji, lub dowiedzieć się, ile zarabia właściciel Żabki. Popularność tej platformy i fakt, że inne media społecznościowe ciągle starają się ją skopiować (Instagram Reels i YouTube Shorts) pokazuje siłę krótkich, rozrywkowych treści wideo.

Gdzie można publikować swoje treści wideo i jakiej powinny być długości?

Marketerzy mają do wyboru media społecznościowe takie jak TikTok, YouTube, Twitter, LinkedIn, Facebook, Instagram Stories i Reels. Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu o social media. Kiedy wybierzemy już gdzie chcemy zaistnieć, będziemy wiedzieli, jak nagrywać nasze filmy – w pionie, czy poziomie. Podyktuje to też ton i język, którym posługujemy się w naszym wideo.

Niezależnie jednak, co wybierzemy, filmy powinny być krótkie, czyli poniżej trzech minut, a najlepiej nie dłuższe niż 60 sekund. Spróbuj przypomnieć sobie, kiedy ostatnio obejrzałeś na LinkedIn’ie cokolwiek dłuższego niż 30 sekund – pewnie sprawia ci to trudność? Na wszystkich innych mediach społecznościowych jest podobnie – najlepiej radzą sobie zazwyczaj filmy krótkie, bo kończą się zanim zaczniemy się nudzić.

Jakie filmy nagrywać?

W 2022 polecamy następujące 7 trendów wideo:

1. Behind the brand (Za kulisami marki) – film bardzo podobny do vloga, pokazujący życie firmy i ludzi, którzy ją tworzą. Nagrania z ręki, z dużą ilością ruchu – nie powinny wyglądać idealnie, gdyż tracą wtedy na autentyczności. Najlepiej jeśli wideo ma jednego prowadzącego, który czuje się komfortowo przed kamerą i ma silne umiejętności interpersonalne. Pełni on rolę narratora, który występuje przed kamerą, aby nadać filmowi kontekst oraz chodzi po biurze i rozmawia z resztą pracowników. Bardzo ważne jest unikanie wyuczonych wypowiedzi – film powinien być jak najbardziej naturalny. Można w ten sposób pokazać ludzką stronę marki, wytłumaczyć jak działa firma, lub pokazać postępy w pracy.

Przykład: Social Media Examiner organizuje konferencję

2. Brand challenges (Wyzwania marki) – format szczególnie popularny na TikToku i Instagramie, ze względu na ich system hasztagów. Marki zachęcają do wykonania jakiegoś tańca, użycia w ciekawy sposób ich produktu, lub wykonania konkretnej czynności. Ważne jest, aby wyzwanie było zabawne i przyjemne – użytkownicy nie wrzucą challenge’a na swoje media społecznościowe, jeśli będzie to jedynie nudna reklama produktu. Aby zachęcić do wzięcia udziału, warto wprowadzić nagrodę za najciekawsze zgłoszenia. Dużą korzyścią są tutaj zwiększone zasięgi – docieramy jednocześnie do ludzi, którzy obserwują naszych obserwujących.

Przykład: Rap z masłem orzechowym Jif

3. Filmy edukacyjne – skupiają się na dogłębnym wytłumaczeniu wybranego tematu i dzieleniu się przydatnymi informacjami. Często przybierają formę animacji, ale ze względu na kosztowność tej techniki, można zastąpić ją prostym nagraniem. W sektorze B2B warto zaangażować do filmu handlowców, gdyż najlepiej znają oferowane przez firmę usługi oraz budują w ten sposób swoją rozpoznawalność i eksperckość. Bardzo ważna jest lekka forma i ciekawy przekaz – nikt nie chce oglądać nudnego wykładu – film musi jednocześnie edukować i bawić.

Przykład: HubSpot uczy jak tworzyć Instagram Stories

4. Filmy produktowe/demonstracyjne – pokazują jak korzystać z produktu lub usługi firmy, oraz w jaki sposób rozwiązują one problem klienta. Im prostsze wytłumaczenie, tym lepiej – długie, zawiłe opisy sfrustrują potencjalnego klienta i niewiele mu pomogą. Warto stworzyć parę filmów o różnym stopniu zaawansowania – niektóre będą zachętą do dowiedzenia się więcej, a następne pozwolą na lepsze zrozumienie. Kluczowy jest humor, który sprawi, że nawet najbardziej banalny produkt stanie się czymś ciekawym i pociągającym.

Przykład: HubSpot uczy jak tworzyć Instagram Stories

4. Filmy produktowe/demonstracyjne – pokazują jak korzystać z produktu lub usługi firmy, oraz w jaki sposób rozwiązują one problem klienta. Im prostsze wytłumaczenie, tym lepiej – długie, zawiłe opisy sfrustrują potencjalnego klienta i niewiele mu pomogą. Warto stworzyć parę filmów o różnym stopniu zaawansowania – niektóre będą zachętą do dowiedzenia się więcej, a następne pozwolą na lepsze zrozumienie. Kluczowy jest humor, który sprawi, że nawet najbardziej banalny produkt stanie się czymś ciekawym i pociągającym.

Przykład: Niesamowita siła Flex Tape

5. Reklamy influencerskie – do współpracy filmowej można zaprosić influencerów. Pozwoli nam to dotrzeć do konkretnej grupy docelowej i zwiększy naszą wiarygodność – ludzie częściej ufają influencerom niż reklamom. Ze względu na wysokie koszty takiej reklamy, ważne jest przeanalizowanie, czy współpraca przyniesie pożądane rezultaty. Znany aktor niekoniecznie trafi do naszej grupy docelowej – często lepiej sprawdzi się osoba z mniejszą liczbą fanów, ale bardziej dopasowaną tematyką treści.

Przykład: Spersonalizuj swój t-shirt z Lenovo i Amy Tangerine

6. Live – bardzo przydatnym narzędziem są także transmisje na żywo. Są one dostępne na większości portalów społecznościowych i dają firmie idealną okazję do interakcji z obserwującymi. Fani mogą zadawać pytania lub nawet dołączać do transmisji. Pomysłów na live’y jest wiele – widok na biuro lub taśmę produkcyjną, wycieczka po sklepie, relacja z wydarzenia, demonstracja produktowa, wywiad lub pytania i odpowiedzi. Przed transmisją bardzo ważne jest zadbanie o silne połączenie z Internetem, oraz odpowiedni mikrofon. Zrywające się połączenie, lub słaba jakość dźwięku i obrazu, bardzo szybko zniechęcą widzów i zestresują organizatorów. Jeśli wszystko dobrze zaplanujemy, transmisja na żywo może być świetnym narzędziem do zyskania rozgłosu, sprzedaży i komunikacji z klientami.

Przykład: Buzzfeed i eksplodujący arbuz

7. FAQ – każda strona internetowa ma podstronę z najczęściej zadawanymi pytaniami ale zazwyczaj są one dostępne jedynie w formie tekstowej. Przerobienie ich na krótkie wideo nie wymaga wiele wysiłku, a oferuje ciekawe treści do wrzucenia na media społecznościowe i możliwość urozmaicenia strony internetowej. W przypadku skomplikowanych pytań, film poradzi sobie lepiej niż tekst, gdyż pozwala na dodatkowe zobrazowanie odpowiedzi. Przed nagraniami warto poprosić swoich klientów i fanów o podesłanie ich własnych pytań, czyli zrobienie tzw. Q&A – pytań i odpowiedzi.

Przykład: Sylvane pokazuje, jak zamontować klimatyzację

___

Podczas korzystania z powyższych trendów zalecamy pamiętać, że im krótszy film, tym lepiej. Obecny widz nie ma czasu i szybko się nudzi. Konieczny jest humor i wzbudzanie emocji. Do większości nagrań wystarczy dobry telefon – nie każda treść wideo musi przypominać produkcję z Hollywoodu. Wideo się opłaca, więc nie zwlekaj i stwórz w tym miesiącu jeden z proponowanych przez nas filmów.